1ο ΓΕΝ. ΛΥΚΕΙΟ ΒΡΙΛΗΣΣΙΩΝ                                    Σχολ. Έτος 2016-17

Αγαπητοί γονείς,

Σε συνέχεια της προηγούμενης επιστολής μας από 29 Νοεμβρίου 2016 σχετικά με

την εκπαιδευτική επίσκεψη που θα πραγματοποιήσει το σχολείο μας στο Ευρωπαϊκό Κέντρο Πυρηνικής Έρευνας (CERN), θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε για τα ακόλουθα:

Τους μαθητές θα συνοδεύσουν ο Δ/ντής του 1ου ΓΕΛ Βριλησσίων κ. Κων/νος Μπαζάκας ως αρχηγός και οι καθηγητές κ. Γκάτζιος Γρηγόρης, κ. Δεληγιάννη Πολυξένη και κ. Φιλοπούλου Δήμητρα.

Για την πληρέστερη ενημέρωσή σας, επισυνάπτουμε:

1) Τελικό λεπτομερές αναλυτικό πρόγραμμα του ταξιδιού με τις ακριβείς ώρες αναχώρησης και άφιξης, τους αριθμούς πτήσεων και τις χιλιομετρικές αποστάσεις όλων των οδικών μετακινήσεων. Στην πίσω σελίδα υπάρχει το πρόγραμμα σε συνοπτική μορφή.

2) Ενημερωτικό σημείωμα για το CERN.

3) Ενημερωτικό σημείωμα για την κ. Κουρκουμέλη Χριστίνα, καθηγήτρια Φυσικής του ΕΚΠΑ, η οποία θα δώσει ενημερωτική διάλεξη στους μαθητές που θα επισκεφθούν το CERN, την Τρίτη 21 Φεβρουαρίου, το πρωί.

4) Τον νέο Ευρωπαϊκό Κανονισμό σχετικά  με το τι μπορείτε να μεταφέρετε στη χειραποσκευή (οδηγίες από την ιστοσελίδα του αεροδρομίου Ελ. Βενιζέλος).

Υπενθυμίζουμε τα ξενοδοχεία που θα διανυκτερεύσουμε:

1. 1 διανυκτέρευση στο Μιλάνο στο ξενοδοχείο IH – Hotels Gioia Milan 4* (www.ih-hotels.com) με πρωινό σε μπουφέ και δείπνο (μενού) μέσα στο ξενοδοχείο.
  2. 2 διανυκτερεύσεις στο ξενοδοχείο Comfort Suites Porte de Genève 3* (www.comfortsuites-portedegeneve.com) που βρίσκεται στην γαλλική πόλη Annemasse, σε απόσταση 4χλμ. ανατολικά της Γενεύης, με πρωινό σε μπουφέ και δείπνο σε τοπικό εστιατόριο.

Σε ότι αφορά τις αποσκευές, οι μαθητές μπορούν να μεταφέρουν μία βαλίτσα μέχρι 20kg (σκεφθείτε και τα πιθανά ψώνια της επιστροφής) και μία χειραποσκευή μέχρι 8 kg.

Οι μαθητές πρέπει οπωσδήποτε να συμπληρώσουν:

1) μέσα στις επόμενες τρεις ημέρες (μέχρι την Πέμπτη το βράδυ) το ερωτηματολόγιο στον ακόλουθο σύνδεσμο:

Μέσα στις τρεις επόμενες ημέρες από την επιστροφή μας, το ερωτηματολόγιο στον ακόλουθο σύνδεσμο:

Τα ερωτηματολόγια αποτελούν μέρος έρευνας, είναι ανώνυμα και σχετίζονται με την ενημερωτική ομιλία που θα κάνει την Τρίτη στο σχολείο μας η κ. Κουρκουμέλη. Οι σύνδεσμοι θα αναρτηθούν για διευκόλυνσή σας και στην ιστοσελίδα του σχολείου.

Σε ότι αφορά τις ερωτήσεις αρκετών γονέων σχετικά με το χρηματικό ποσό που θα πρέπει να έχουν μαζί τους οι μαθητές, η εκτίμησή μας (μετά από επαφή με το πρακτορείο αλλά και με τη συνοδό του γραφείου) είναι ότι οι βασικές ανάγκες μπορούν άνετα να καλυφθούν με 150€ (σε χαρτονομίσματα των 5,10 και 20€).

Σας υπενθυμίζουμε την οδηγία του Υπουργείου Παιδείας για την έκδοση της Ευρωπαϊκής κάρτας ασφάλισης.

Παρακαλούμε για την εξόφληση του υπολειπόμενου ποσού (όσοι γονείς δεν το έχουν εξοφλήσει) μέχρι την Πέμπτη 16 Φεβρουαρίου.

Βριλήσσια, 13 Φεβρουαρίου 2017

Ο Διευθυντής του 1ου ΓΕΛ Βριλησσίων